Jak vybrat sporák na tuhé palivo?

Sporák na dřevo nabízí několik možností využití

Sporák na tuhá paliva je ideální volbou na chatu nebo chalupu, ale neztratí se ani jako víceúčelový spotřebič ve vaší letní kuchyni. Na jeho plotně pohodlně uvaříte, v troubě upečete a samozřejmě se u něj také ohřejete. Funguje nezávisle na elektřině a plynu, efektivně a ekonomicky výhodně.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Sporák na tuhá paliva - před výběrem

Využití

Sporáky na tuhá paliva můžete využít pro vaření i pečení. Rovněž vám pomohou zajistit ohřev vody nebo mohou suplovat topení. V případě primární funkce zdroje tepla se dívejte především na výkon kamen. Orientačně platí, že výkon 5 kW vyhřeje prostor přibližně 100 m³.

Výkon 7,5 kW pak stačí na vytopení 125–150 m³. Vždy jsou ale důležité i další faktory, jako např. zda vytápíte starý dům nebo novostavbu.

Komín

Pokud uvažujete o sporáku na tuhá paliva, je komín samozřejmostí. Zajímat vás bude provozní tah komínu a průměr kouřovodu. Vývod sporáku do komínu je umístěn na horní, boční nebo zadní straně. Sporáky se vyrábějí v levé a pravé variantě. Bohužel se výrobci neshodnou v orientaci.

To samé označení - např. sporák na tuhá paliva levý může znamenat umístění topeniště, nebo stranu, ze které je vývod do komínu. Vždy se proto ujistěte, co je tím konkrétně myšleno. Ideální je bohatá fotodokumentace, ze které získáte představu, jak bude sporák vypadat na místě.

Palivo

Jednotlivé typy sporáků se liší i podle toho, jakým materiálem se v nich topí. Mezi nejčastější varianty patří sporák na dřevo. Ideální je topit proschlým dřevem, to znamená alespoň 2 roky uskladněným na suchém a větraném místě. Jeho vlhkost pak není vyšší než 20 %.

K dalším možnostem patří dřevěné nebo uhelné brikety, uhlí nebo sporák na pelety. Důležité je vždy dodržovat pokyny výrobce. Především do topeniště nevkládat nic, co tam nepatří.

Materiál

Nejčastějším materiálem jsou různě lisované ocelové díly nebo litinové odlitky. Kvalitnější modely pak mají dvouplášťovou konstrukci. Na povrchu bývá většinou smaltová úprava. Výjimkou ale není ani ocel nebo litina. Dvířka se vyrábějí ze stejného materiálu jako tělo sporáku.

Můžete ale najít i variantu s dvojitou skleněnou výplní. Ta má výhodu, že kdykoliv zkontrolujete, co se děje uvnitř. Dalším klasickým materiálem jsou šamotové cihly, které snášejí výrazně vyšší teploty než cihly klasické. Teplo rovněž i lépe kumulují (dříve se z nich dělaly kovářské výhně).

Další možnosti vytápění vašeho domu hledejte na naší stránce Čím vytápět dům a pro inspiraci k vaření zkuste náš článek Nejlepší recepty z rýže.

Sporáky na tuhá paliva a jejich parametry

Rozměry

Největší v tomto případě skutečně neznamená nejlepší. Pokud vybíráte sporák na chatu, budou naopak menší rozměry jedním z vašich nejdůležitějších požadavků. Počítat můžete s výškou přibližně 70 cm, šířkou min. 80 cm a hloubkou 55 až 60 cm - to je však minimum. Jestliže má sporák větší spalovací prostor nebo troubu, mohou být jednotlivé rozměry výrazně větší.

Výjimkou není šířka více než 1 m nebo hloubka přes 69 cm. Výrobci udávají jednotlivé rozměry i pro samostatné části sporáku, jako jsou ohniště nebo trouba.

Hmotnost

Sporáky na tuhá paliva jsou těžké, na to myslete při dopravě a nikdy se je nepokoušejte přepravovat sami. Počítejte minimálně se 75 kg, častější je ale hmotnost kolem 100 kg. Průměrná váha se pohybuje od 150 do 200 kg. Výjimkou není ani sporák vážící více než 220 kg.

Výkon

Výkon udává výrobce nejčastěji ve wattech. Zjednodušeně říká, jak velkou výhřevnost sporák na tuhá paliva má. Tedy jak rychle připraví jídlo nebo jaký prostor dokáže vyhřát. Tyto hodnoty začínají na cca 6 000 W, střední hodnoty se pohybují mezi 7 000 až 9 500 W. Horní hranice leží samozřejmě výše, třeba profesionální sporáky nabízí výkon okolo 15 000 W.

Spotřeba paliva

Udává se v kilogramech paliva za hodinu. Nejčastěji se pohybuje od 2 kg/hod. do 6 kg/hod. Roli hraje samozřejmě i to, jak velký výkon od kamen budete požadovat. Zda maximální, nebo třeba jen poloviční.

Výstupní teplota

Říká, jak horký je vzduch, který ze sporáku putuje do komína. Běžně se tyto hodnoty pohybují okolo 230 °C. Jsou regulovány různými směrnicemi. Pro zajímavost, dříve se výstupní teploty pohybovaly i nad 300 °C.

Hmotnostní tok spalin

Někdy též průtok spalin, je hmotnost spalin, které jsou za určitý čas dopravené komínem ven z prostoru spalování. V případě dřeva, uhlí nebo briket jsou tyto hodnoty nejčastěji mezi 6 až 9 g/s.

Umístění kouřovodu

Každý výrobce umisťuje kouřovod jinam. To i v případě různých modelových řad své značky. V zásadě jsou 3 možnosti – horní vývod, boční nebo zadní. To vše mějte na paměti při výběru a umisťování vybraného sporáku na tuhé palivo.

Maximální velikost polen

Nejčastější rozměry polen jsou cca 25 až 35 cm na délku. Šířku pak porovnávejte s rozměry dvířek do spalovacího prostoru.

Funkce a možnosti

  • Sporák na tuhá paliva s výměníkem - jde o doplněk, díky němuž je možné vytápět např. další místnost, a šetřit tak náklady za energie. Samotný výměník je součástí kamen a je nabízen pro různá paliva, např. sporák na dřevo s výměníkem.

  • Letní a zimní provoz - prostor palivové šachty může být vyložený šamotovými cihlami s litinovými rošty. Ty mohou být vyjímatelné. Horní rošt pak slouží k zahřátí plotny a je ideální v teplejších dnech, kdy není třeba topit, ale právě jen vařit. V zimě ho můžete vyjmout, čímž zvětšíte prostor topeniště a tím pádem i výkon celého sporáku.

  • Regulace přívodu vzduchu - čím více vzduchu se k ohni dostane, tím vyšší je výkon a teplota. Ideální je samozřejmě plynulý způsob regulace, i když i krokový je lepší než žádný.

  • Pečicí trouba - u většiny modelů je to samozřejmostí, ale raději se o její přítomnosti přesvědčte. Zkontrolujte si především rozměry a porovnejte je s nádobím, které máte doma. Užitečná je také přepínací klapka, která vám umožní troubu jednoduše odstřihnout od dodávaného tepla. Šikovným pomocníkem je také integrovaný teploměr.

  • Sklokeramická varná deska - abyste nemuseli vařit na litinových deskách, vybavili někteří výrobci své sporáky sklokeramickou variantou. Často se jedná o vestavné modely a obecně modernější typy. Tato deska má tu výhodu, že nemusí být připojena na elektrickou síť a je uzpůsobena k ohřevu přímým plamenem. Vzhledem k velikosti bývají tyto sporáky vhodné pro vaření v menších hrncích, větší nádoby by desku mohly poškrábat.

Další funkce
  • Zásobník na dřevo - pokud nechcete řešit koš na dřevo nebo hledat jiný externí způsob, zvolte sporák s integrovaným zásobníkem na dřevo. Do něj palivo jednoduše naskládáte a v lepším případě máte na několik dní vystaráno.

  • Prosklené topeniště - estetický i praktický doplněk, díky kterému vidíte, co se v topeništi děje a jak hoří oheň. Zároveň dodá vašemu domovu útulnější charakter. Nezapomeňte však dvířka pravidelně čistit, aby se na nich neusazovaly saze a popel.

  • Vyjímatelný rošt - jde o praktickou funkci, s níž můžete měnit velikost topeniště a tím i potřebný výkon. Někdy je možné ho různě nastavovat, jindy rošt můžete pouze vyndat.

  • Vyjímatelný popelník - tato možnost vás ušetří povinnosti vybírání popelu. Jde rozhodně o vylepšení, díky kterému bude váš domov čistší.

  • Lišta k sušení utěrek - k vaření potřebujete utěrky a právě na jejich usušení slouží lišta podél horní hrany sporáku.

  • Čisté spalování - můžete se setkat s termíny sekundární nebo terciární spalování, vždy se však jedná o ten samý mechanismus. Jde o zvyšování účinnosti spalování a zároveň o proces, kdy se do vzduchu dostává minimum spalin. Do kamen vniká vzduch zespodu a dochází k primárnímu spalování. Soustavou otvorů v zadní nebo horní části se ale do topeniště dostává také předehřátý vzduch a dochází k dalšímu spalování plynů a částic vzniklých při hoření. Účinnost takového spalování pak může být až 90 %.

Další možnosti topení

Tuhá paliva

Akumulační kamna

Krbová kamna

Krbové vložky

Krby

Rady na závěr

Údržba a čištění

Vnější povrch čistěte výhradně za studena, měkkou utěrkou nebo hadříkem, abyste ho nepoškrábali. V nabídce jsou speciální přípravky pro vaše spotřebiče.

Co se vnitřku týká, odstraňujte pravidelně popel a čistěte kanálky pro průchod spalin. Jednoduchý popis uvádí vždy výrobce přímo v návodu. Důležité je, abyste čištění prováděli opět výhradně za studena. V některých případech je nezbytné demontovat několik dílů, nejde ale o nijak náročnou operaci.

Záruka

Ze zákona máte nárok na dvouletou záruku. Přesto se vyplatí procházet nabídky pozorně, protože někdy výrobce nabízí delší garanční dobu nebo odlišnou záruku na jednotlivé díly sporáku.

Při rozhodování vám také výrazně pomůže servis. Vyplácí se vsadit na prověřenou značku. Vždy je totiž lepší, pokud má výrobce několik servisních center přímo v Česku nebo blízkém zahraničí. Značně se tím zkracují lhůty nezbytné na případnou opravu nebo výměnu dílů.

Další užitečné články

Vytápění domu Recepty z rýže